Erasmus+ w stalowowolskiej „Dwójce”
Materiał w pełni zaczerpnięty z portalu https://www.stalowka.net
To była niezwykła przygoda połączona z sporą dawką wiedzy merytorycznej i poznawczej. Nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 2 spędzili wyjątkowy czas na Cyprze w ramach programu Erasmus+, rozwijając swoje kompetencje językowe.
Erasmus + to program Unii Europejskiej na rzecz edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Wspiera on międzynarodową współpracę edukacyjną i rozwija kompetencje językowe. Właśnie w tym celu grono nauczycieli z PSP z OMS nr 2 odbyło szkolenie na Cyprze w ramach projektu „Rozwój kompetencji językowych i cyfrowych drogą do integracji społeczności szkolnej”. Inicjatorem i współwnioskodawcą projektu był dyrektor szkoły, Ryszard Andres: – To bardzo dobra okazja, by moi nauczyciele nie tylko poszerzyli swoje umiejętności językowe, lecz także nabrali międzynarodowej pewności siebie. W perspektywie mamy nadzieję, że zaowocuje to językowymi projektami w naszej szkole. Na realizację tego projektu otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 72 255 euro.
W programie wzięło już udział 20 nauczycieli zarówno przedmiotowych, jak i edukacji wczesnoszkolnej czy pedagogów. W trzech turach odbyli szkolenie w Limassol na Cyprze, ucząc się na co dzień w szkole językowej Bayswater Cyprus. W ramach zajęć nauczyciele doskonalili swoje umiejętności na różnych poziomach językowych, rozwijając gramatykę, słownictwo oraz praktyczne wykorzystanie języka w codziennych sytuacjach. W międzyczasie nie zabrakło czasu na zwiedzanie wyspy i jej największych zabytków czy osiągnięć kulturalnych, takich jak starożytne grobowce w Pafos, skała Afrodyty, Park Archeologiczny, Jaskinia Cyklopa, góry Troodos, podzielona stolica Nikozja i wiele innych. Pięcioro nauczycieli czeka jeszcze na swoją ostatnia turę – językowcy będą doskonalili swój warsztat metodyczny: angliści na Malcie, zaś nauczyciele włoskiego i francuskiego – we Włoszech i Francji.
Jak zapewnia dyrektor Ryszard Andres, szkoła będzie chciała brać udział w kolejnych edycjach programu Erasmus+, aby nie tylko utwierdzać postawę otwartości i tolerancji, rozwinąć umiejętność porozumiewania się w językach obcych oraz międzynarodowe obycie, lecz także przełożyć tę wiedzę na działania szkolne, np. językowe innowacje pedagogiczne. Dodatkowo poczyniono już kroki, by do projektu zostali włączeni uczniowie i to właśnie oni mogli wraz z nauczycielami wybrać się na językowe szkolenie do jednego z europejskich krajów.
Na chwilę obecną w Dwójce uczy się już niemal 400 uczniów w dwudziestu oddziałach. Co roku do szkoły przybywają kolejne roczniki. Placówka cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.