Dlaczego warto czytać

indeks1

Czytanie jest dziś ważniejsze, niż było kiedykolwiek. Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji. Żyjemy w cywilizacji obrazkowej, w której wychowują się nasze dzieci.

Czytelnictwo jest jednym z bardzo ważnych źródeł oddziaływania na osobowość dzieci, młodzieży i dorosłych. W szczególności sprzyja poznawaniu świata, rozszerzaniu kręgu doświadczeń, rozwijaniu uczuć wyższych, kształtowaniu systemów wartości i postaw moralno-społecznych i estetycznych oraz wypełnianiu wolnego czasu. Jest więc – mimo rozwoju audiowizualnych środków masowego przekazu – nigdy nie wysychającym źródłem uczenia się przez całe życie.

Czytanie książek i czasopism służy, w dobie postępu naukowo-technicznego, coraz szerzej celom praktycznym, ułatwiając ludziom ich życie codzienne i sprzyjając ciągłemu doskonaleniu kwalifikacji zawodowych. Z tych względów wdrażanie naszych dzieci do czytania staje się ważnym zadaniem dla wszystkich.

Każdy chciałby czytać książki ciekawe, dobrze napisane i ładnie wydane. Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna otrzymała wsparcie finansowe w kwocie piętnastu tysięcy złotych na zakup nowych książek, dzięki czemu księgozbiór znacznie się powiększył i uatrakcyjnił.

Zachęcajmy nasze dzieci do czytania. Nie tylko czytajmy im, ale również sami starajmy się poświęcić czas na lekturę, nawet jeśli nie mamy tego czasu za wiele. Niech dzieci widzą, że czytają także dorośli – dobrowolnie i z własnej, nieprzymuszonej woli.

Jak ważne jest czytanie, pokazują badania przeprowadzone przez profesora psychologii poznawczej Uniwersytetu w Toronto Keitha Oatleya, który mówi:

„Czytanie jest szkołą życia – uczy nas empatii, wzmacnia więzi społeczne, a nawet zmienia osobowość. Czytając, odkładamy na bok własne zmartwienia i plany. Czytanie opowieści wcale nie jest ucieczką od świata. Wręcz przeciwnie, pozwala lepiej rozumieć innych i rozwija kompetencje społeczne. W efekcie będziemy lepiej przygotowani do współpracy, przyjaźni, a nawet miłości. Sięgając po książkę, możemy stać się bardziej otwarci i wrażliwi na innych. U dzieci, które częściej słuchają opowiadań, lepiej rozwija się empatia. Telewizja nie ma na nie takiego wpływu. Zwykle myślimy o czytaniu jako o rozrywce. Jednak zagłębienie się w opowieści angażuje te same procesy umysłowe, co nasze codzienne interakcje z innymi. Wejście do światów symulowanych w literaturze
i więź z bohaterami literackimi niewątpliwie nas zmienia. Ze względu na właściwości fikcyjnych historii, warto je wykorzystać, by rozwijać reakcje i umiejętności społeczne młodzieży. Niezależnie od tego, ile mamy lat, zanurzenie się w wygodnym fotelu z powieścią w ręku może nam wyjść tylko na dobre.”