23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

plak

Niedawno, 2 kwietnia, był obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Na 23 kwietnia natomiast przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Data ta nie jest przypadkowa. 23 kwietnia bowiem urodzili się tacy pisarze, jak m.in: Vladimir Nabokov (autor głośnej, niegdyś uważanej za skandalizującą, powieści pt. „Lolita”) i noblista Halldór Laxness. W tym dniu zmarli natomiast Miguel de Cervantes (autor „Don Kichota”) i William Szekspir.
W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Pomysł organizacji tego wydarzenia zrodził się w Katalonii w roku 1926, ale po raz pierwszy obchodzono go na świecie w 1995 roku. Wyjątkiem jest Hiszpania, w której Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, i kraje hiszpańskojęzyczne, gdzie obchodzony jest od roku 1964.
Rokrocznie przyznawany jest tytuł Światowej Stolicy Książki. Otrzymują je miasta, których program promujący książki i czytelnictwo jest w danym roku najciekawszy.
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z ciekawymi materiałami na temat książek, znajdującymi się w załączniku.
(EŁ)