Biblioteka poleca

Obraz 068Natalie Schweighoffer „Miałam dwanaście lat…”

To relacja dziewczyny wykorzystywanej seksualnie przez własnego ojca, która po pięciu latach lęku i poniżenia zdobyła się na opowiedzenie światu swej historii i doprowadziła do procesu sądowego swojego prześladowcy. Książka w sposób wstrząsający i prawdziwy ukazuje psychikę krzywdzonego dziecka, zaklęty krąg poczucia winy, strachu i bezradności ofiary kazirodztwa, mechanizm rodzinnego terroru oraz nieświadomość, obojętność i niezrozumienie świata ludzi dorosłych.

Tim Guénard „Silniejszy od nienawiści”

To wstrząsająca autobiografia człowieka, który umiał wyzwolić się z zaklętego kręgu nienawiści i przemocy. Katowany przez ojca, trafił do domu poprawczego, a potem – mając kilkanaście lat – żył na ulicy. Mimo to, dzięki własnemu uporowi i pomocy ludzi związanych z Arką Jeana Vaniera, całkowicie zmienił swoje życie.

Guy Gilbert „Na całość”

Książka jest opowieścią o życiu do końca oddanym młodocianym przestępcom, w których Guy Gilbert dostrzega tych najmniejszych z Ewangelii. Okazuje się, że potrzeba niewiele – wyciągnięta dłoń, okazane zainteresowanie, poświęcony czas – by spod maski twardziela i oprycha wyjrzała twarz człowieka samotnego, zrozpaczonego, wrażliwego.

Bruce D. Perry „O chłopcu wychowywanym jak pies”

Czego dzieci po traumie mogą nauczyć nas o stracie, miłości i wyleczeniu?
Dlaczego niektóre dzieci stają się bohaterami, a inne drapieżnymi socjopatami?
Jak przeżycia z dzieciństwa kształtują mózg człowieka?

Na te i jeszcze inne pytania odpowiada ta niezwykła książka. Historie w niej zawarte zostały opowiedziane przez dziecięcego psychiatrę, któremu głęboka wiedza nie przeszkadza w prawdziwie ludzkim podejściu do pacjentów. Książka porusza, wciąga, daje prawdziwy wgląd w życie dzieci po traumatycznych doświadczeniach – maltretowanych i zaniedbywanych na różne sposoby.
Co najważniejsze, daje też nadzieję, że skutki złych przeżyć można odwrócić, choć bywa to trudne, wymaga wiedzy i zaangażowania.
Doświadczenia, którymi dzieli się dr Bruce D. Perry, mogą pomóc rodzicom, opiekunom, wychowawcom, a także psychologom i psychiatrom.
Anna Onichimowska „Hera moja miłość”

Wstrząsająca, znakomicie napisana opowieść dla młodzieży i rodziców, nie zawsze poświęcających wystarczająco dużo uwagi swoim dzieciom.
Najgorsze, że ta historia zdarzyła się naprawdę. Przeczytałam jej krótki opis i od tej pory prześladuje mnie nocami. Nie uwolnię się od niej, póki jej sobie nie wyobrażę w najdrobniejszych szczegółach. Póki jej wam nie opowiem. Składam ten świat po kawałku, ponieważ lustro, w którym się kiedyś odbijał, rozpadło się w drobny mak. Bo wystarczy, że zabraknie jednego kawałka puzzli, a obraz nigdy nie będzie kompletny.
Długo się zastanawiałam, jaka powinna być ta książka. Odpowiedź znalazłam podczas rozmowy z pewnym narkomanem. Zdradzał mi bez oporów rozmaite szczegóły związane z ćpaniem, lecz gdy spytałam go o dom, okazało się, że „tego tematu poruszać nie będziemy”. Zdecydowałam się wówczas opowiedzieć o tym, co zwykło być milczeniem – Anna Onichimowska

Jana Frey „Odlot na samo dno”

Są takie dni, kiedy Marie nienawidzi całego świata, a najbardziej samej siebie. Jednakże po zażyciu małej zielonej pastylki wszystko wraca do „normy” – znowu chce się jej śmiać, tańczyć i podskakiwać w powietrzu, odczuwając całą sobą wszechogarniający Kosmos. Zapomina wtedy o rodzinnym domu i odwiecznych awanturach, a także o bólu, który ją trawi, odkąd jej chłopak zakochał się w innej. Jednakże odlot nie trwa długo i Marie czuje, że leci głową w dół, za każdym razem spadając coraz niżej. Jana Frey, opisując prawdziwą historię dziewczyny zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, bardzo sugestywnie opisała mechanizm nieświadomego popadania w nałóg.

Marliese Arold „Chcę żyć”

Nadine nie może uwierzyć, że Florian, który był jej pierwszą wielką miłością, ma AIDS. Czy ona też się zaraziła? Kiedy okazuje się, że jest zakażona wirusem HIV, cały jej świat wali się w gruzy. Z kim może o tym porozmawiać? Ile zostało jej jeszcze życia?